Ulice i Rynki są już przystrojone, galerie handlowe wyglądają jak choinki, czyli wszystko wskazuje na to, że święta zapasem. Powoli wypadałoby więc zacząć myśleć o prezentach na gwiazdkę.

Zanim jednak kupisz chłopu parę skarpetek i zapakujesz w piękny papier, licząc, że uzna je za genialnie praktyczny prezent i ucieszy z nich jak dziecko, dobrze ci radzę – przeczytaj ten artykuł.

Ciepłe, wełniane skarpetki mogą stać się przyczyną prawdziwego, męskiego focha. Są powszechnym i równie jak powszechnym, tak znienawidzonym prezentem gwiazdkowym i zmorą wielu facetów.

Jak więc wybrać dla niego prezent pod choinkę? Żeby nie wróżyć z fusów postanowiłam zrobić lekkie rozeznanie i podpytać panów, co chcieliby dostać. Przy okazji podzieliłam swoich „ankietowanych” na kilka kategorii. Odpowiedzi nie były jakoś specjalnie zaskakujące i idealnie wpasowały się w poszczególne typy.

Zapalony sportowiec

Zapalony sportowiec to gość, którego podstawowym hobby jest jakiś sport… Niekiedy do tego stopnia, że wręcz danym sportem żyją. Zapalonych sportowców można ponadto podzielić na dwa typy: lekkoatleta i kulturysta. Nie mniej jednak odpowiedź na pytanie o wymarzony prezent była podobna: voucher do sklepu lub e-sklepu.

Bo z takim bonem bonem przygoda z prezentem dopiero się zaczyna. Dostaję bon i wchodzę do sklepu jak król! Idę i patrzę, co mogłoby mi się przydać. Mam bon na określoną kwotę, więc mogę wybrać sobie co chcę, nie koniecznie patrząc na cenę.

W zależności od specjalizacji danej sportu, bon może dotyczyć wielkopowierzchniowego sklepu sportowego lub sklepu specjalistycznego.

Typ sportowca kulturysty kładzie mocny nacisk na budowę masy mięśniowej, dużo pakuje, a siłownia jest jego drugim domem. Tacy mężczyźni są fanami produktów wysokobiałkowych. Dla nich warto wybrać voucher do sklepu z suplementami diety dla sportowców.

Ponadto kulturystyczny typ sportowca ucieszyłbym trening personalny z dobrym trenerem… Lub trenerką.

Typ „Szybki i wściekły” oraz inżynier

Taki typ lubi auta, szczególnie szybkie i/lub jest gazeciarzem. Do tej kategorii wrzucić można praktycznie dowolną elektronikę. W przypadku fanów aut może to być np. samochodowy transmiter FM z ładowarką, albo jakiś inny praktyczny gadżet w postaci samochodowych kosmetyków. Te ostatnie jednak dla panów, którzy mają warunki, żeby pucować swoje fury samodzielnie, a nie na stacjach.

Zapalonego fani motoryzacji ucieszy porządna jazda próbna marką jego marzeń, którą można załatwić w salonie samochodowym.

Innym pomysłem na prezent dla gadżeciarza jest dron. Drony są niejako następcami konsol Play Station. Z jednej strony dla nas wydawać się może trywialną zabawką, a dla facetów to prawdziwe wyzwanie, dzięki któremu mogą zamienić się w pilotów latającej platformy. Kobiety wcale nie muszą tego rozumieć. Ja nie mam zamiaru nawet próbować. Takie rzeczy najlepiej po prostu przyjąć do wiadomości.

Wracając nieco do końca XX wieku i idąc w coś tańszego i mniej – dla użytkownika – frustrującego w obsłudze można również rozważyć zdalnie sterowany helikopter. Jest to obecnie dużo tańsza zabawka, a dająca wcale nie mniej frajdy.

Typ przedsiębiorcy

Wśród panów jest też spora rzesza takich, którzy wiecznie chodzą z głową pełną pomysłów na biznes i snują plany o wlanym biznesie. Lub już go mają i rozkręcają. Niezależnie od miejsca, w którym jest ich firma, każdemu z nich przyda się dawka motywacji i inspiracji. Najlepszymi jej źródłami są książki o tematyce przedsiębiorczości.

Hipsterski drwal

Hipsterzy i drwale dużą wagę przykładają do swojego wyglądu. Często noszą brodę. Dla brodaczy doskonałym upominkiem byłby zabieg u Barbera. Można też pójść w męską biżuterię, której ten typ się nie wstydzi. Dobrym pomysłem może być skórzana bransoleta z metalowym wzorem ręcznie kutym przez kowala.

Jeszcze kilka inspiracji…

Poza powyższymi kategoriami istnieją również typy… Już nie mężczyzn, a prezentów, które są ogólne i warte uwagi. Wpisywanie się konkretny typ nie oznacza, że jakiegoś jegomościa nie ucieszy prezent z całkiem innej kategorii.

Wśród takich ogólniejszych pomysłów znalazł się zestaw do samodzielnego robienia piwa albo podobny zestaw do cydru. Kupno gotowego alkoholu odradzam z tego względu, że, jak się okazuje, wielu panów ma swoje ulubione, konkretne trunki, wiec, jeśli nie wiesz, jakiż to trunek, lepiej w tę stronę nie idź.

Poza tym trunek, przynajmniej moim zdaniem, byłby lepszym prezentem z okazji urodzin lub imienin. Pod choinkę można trochę zaszaleć.

Dość sztampowa, aczkolwiek praktyczna jest woda kolońska, a z tańszych propozycji – zestaw kosmetyków.

Coś niezobowiązującego

Szukając czegoś niezobowiązującego, bo np. dla kumpla, czy przyjaciela, możesz rozważyć coś, co da się zjeść. Większość faceci lubi słodycze. Chociaż w tej kwestii mój brat jest akurat wyjątkiem. On woli mięso. Ale on, mimo że jest typem gadżeciarza lubiącego szybkie auta, dostanie ręcznie kutą bransoletę, taką jak wyżej. Dla tych, dla których słodycze nie są obojętne polecam Dżemstera – coś oryginalnego, a jednocześnie dość niewinnego, bo z małą ilością białego cukru.

Jeśli masz jeszcze jakieś propozycje i pomysły, podziel się nimi w komentarzu!